O endometrióze

Popis onemocnění, příznaků, diagnostiky i léčby

O endometrióze

Endometrióza, popisovaná též jako chronické, zánětlivé, estrogen dependentní onemocnění

Představuje stav, při kterém endometriotická tkáň (endometrium) nekontrolovaně roste v lokalitách mimo normální prostor děložní dutiny.

Endometrióza může probíhat asymptomaticky, což znamená, že nemusí vykazovat žádné vnější projevy. Avšak, když se symptomy objeví, patří mezi nejčastější chronickou pánevní bolest, neplodnost, dyspareunii (bolest při pohlavním styku), dysmenoreu (bolestivá menstruace) a další obtíže, které mohou signifikantně ovlivnit kvalitu života postižených žen.

endometrium
Děložní dutina je obvykle vystlána endometriem.

To se mění tloušťkou během menstruačního cyklu. Endometrium je citlivé na hormony estrogen a progesteron, které regulují jeho růst, připravuje se na přijetí oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nedojde, sliznice se
v podobě menstruační krve odlučuje z těla ven.

Lokalizace a formy endometriózy
Endometrióza může postihnout různé anatomické lokality, včetně myometria (svaloviny) těla dělohy, děložního hrdla, vaječníků, peritonea malé pánve, děložních vazů, močového měchýře, tub děložních, střev, jizev po laparotomii, a dokonce i lymfatických uzlin.

Ovariální endometrióza postihuje vaječníky a může vést k vytváření endometriomů (čokoládových cyst), které se mohou rozšířit na oba vaječníky. Tyto cysty jsou plné tmavě hnědé sražené krve a mohou dosáhnout velikosti až 15 cm.

Peritoneální endometrióza zahrnuje drobná povrchová ložiska, která postihují pánevní pobřišnici. Tyto ložiska mohou zasahovat do hloubky až 4 mm povrchu peritonea a procházet hormonálním cyklem podobným endometriu v děložní dutině.

Hluboká infiltrující endometrióza (deep infiltrating endometriosis – DIE) se vyznačuje nálezy, které zasahují do hloubky větší než 5 mm a do okolních orgánů, jako jsou rektovaginální septum, močový měchýř, a střeva.

Adenomyóza představuje lokalizaci endometriálních ložisek uvnitř svaloviny dělohy (myometria). Tento stav může způsobovat zvětšení dělohy s asymetrickým rozložením a silným menstruačním krvácením.

Ložiska endometriózy na střevech jsou častá a mohou postihovat různé segmenty tlustého a tenkého střeva, včetně rektosigmoidea (část tlustého střeva na přechodu esovité kličky sigmoidea a konečníku), slepého střeva a apendixu (červovitý výběžek).

1 % pacientek s endometriózou má zasažen močový trakt, v 90 % se jedná o močový měchýř (Moderní gynekologie a porodnictví, 2011). Postižení ledvin, močovodu nebo močové trubice je velmi vzácné, nejčastěji bývá postižena seróza močového měchýře. Tato forma endometriózy je většinou asymptomatická

symptomy

Endometrióza není jenom o bolesti. Pro mnoho žen přináší i další výzvy, a jednou z nich je neplodnost. Neplodnost patří mezi typické příznaky endometriózy. 30-40 % žen s problémy otěhotnět má endometriózu. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění postihuje většinově ženy v reprodukčním věku, představuje neplodnost spojená s endometriózou výraznou fyzickou i psychickou zátěž pro pacientky.

Dysmenorea, též známá jako menstruační bolest, je menstruační stav popsaný neobvykle silnými a křečovitými bolestmi v podbřišku. Tyto bolesti jsou často tak intenzivní, že mohou výrazně omezit každodenní život ženy během menstruace. Dysmenoreu může doprovázet nevolnost, zvracení, bolesti hlavy. Nejsilnější obtíže nastávají v počátečních dnech menstruace. Tyto příznaky jsou často typické pro endometriózu lokalizovanou více než 5 mm pod peritoneem. (Marešová, Fiala, Moderní postupy v gynekologii a porodnictví, 2018)

Dyspareunie bývá popisována jako bolest při pohlavním styku, jedná se o postižení rektovaginálního septa nebo sakrouterinních vazů (párové vazy, které spojují dělohu s pánevní stěnou).

Bolest v pánevní oblasti spojená s endometriózou vzniká způsobem, kdy nervy pronikají do endometriálních implantátů a způsobují změny v nervovém systému. Tento proces je doprovázen zánětem v postižených oblastech

Dysurie bývá definována jako obtížné, cyklické nepříjemné močení.

Dyschurie je symptomatický projev známý bolestivou defekací s krvácením, často spojený s postižením rektosigmatu. Tento cyklický a chronický symptom může být spojován s obdobími zácpy nebo průjmu.

Diagnostika
Důležité je mít na paměti, že správná diagnostika endometriózy začíná tím, že o této nemoci uvažujeme.

Rakouský lékař Hudelist ve své studii zjistil, že doba od projevení prvních příznaků do stanovení diagnózy je průměrně 10 let. V USA je tato latence až 12 let!

Hudelist provedl v roce 2012 retrospektivní studii, ve které zjistil, že doba od projevení prvních příznaků do stanovení diagnózy je až 10,4 let. V USA je tato latence až 12 let! Tato studie byla provedena v Rakousku, což je geneticky podobná populace s obdobným zdravotnickým systémem jako v České republice.

Endometrióza je nejčastější příčinou chronické pánevní bolesti u žen v reprodukčním věku. Alespoň u 50 % žen s potížemi spojenými s neplodností ji lze identifikovat. Při potížích s neplodností nebo chronickou pánevní bolestí by měla být endometrióza jednou z prvních věcí, na kterou se lékaři zaměří při diagnostických úvahách.

Diagnostika endometriózy spočívá ve čtyřech základních krocích: sběr anamnézy, fyzikální vyšetření, použití zobrazovacích metod a laparoskopie. Všechny tyto kroky jsou stejně důležité a nenahraditelné.

Léčba

Endometrióza je léčitelná, avšak ve většině případů nelze dosáhnout definitivního vyléčení!

Vzhledem k neznalosti přesné příčiny endometriózy chybí kauzální léčba (léčba, která by cílila přímo na příčinu onemocnění) nebo prevence tohoto onemocnění. Cílem léčby je zlepšení kvality života, což zahrnuje snížení nebo odstranění obtíží, zejména bolesti, a zachování plodnosti co nejdéle. Všechno to s nadějí na snížení rizika opakovaného výskytu.
O způsobu a rozsahu léčby by měla rozhodovat dobře poučená pacientka, která si je vědoma alternativ léčebných postupů, možných vedlejších účinků a komplikací. Asymptomatická endometrióza (tedy endometrióza bez příznaků) u žen neplánujících otěhotnění nemusí být léčena vůbec.